Parimad asjad, mida teha Cartagenas

Klassikaline postitus sarjast “X-arv asju, mida teha Cartagenas” ehk minu pool-kohaliku soovitused, kuidas veeta aega Cartagenas, kuhu minna ja mida näha🙂Kõrghooaeg on tulemas ja kui reis on lühike, aga tahaks palju näha ja teha, tuleb hoolega planeerida. Minu arvates on Cartagena linn Colombias, mida tuleb külastada – kaunid rannad, imeline vanalinn ja arhitektuur, värvid, rõõmsameelsus, huvitav ajalugu, mitmeid võimalusi tegemiseks, nägemiseks ja nautimiseks. Nüüdseks oled juba läbi lugenud postituse “Mida teada enne Colombiasse reisimist?” ning oled oma reisi planeerimas ja tahaks teada rohkem võimaluste kohta Cartagenas? Super, siin on minu ultimate guide to Cartagena. 

Enne aga, kui räägin lähemalt, mida teha Cartagena peamises vaatamisväärsuses – Cartagena vanalinnas –  tahan väga selgelt tühistada ühe laialt levinud müüdi: tihti arvatakse, et Getsemani ei ole vanalinnamüüride vahel, kuid see pole tõsi. Old City ehk vanalinn ehk Centro Historico ehk Walled city (müüridega ümbritsetud linn) on KA Getsemani naabruskond. Täpsemalt El Centro, San Diego, La Matuna ja Getsemani on kõik neli vanalinna naabruskonda ja kõik on müüride vahel. Ei ole “vanalinn ja Getsemani” või “Walled city ja Getsemani”. Walled city = el Centro + Getsemani. Nii, nüüd, kus see sai südamelt ära, siis vastused küsimusele “Mida teha Cartagenas?”

dig

Vanalinn, the Old city

Tutvuda vanalinnaga, tema ajaloo ja tuntumate ja vähemtuntumate paikadega. Kindlasti tasub võtta vähemalt üks ekskursioon, soovituslikult esimesel päeval siin. Lihtsaim variant on muidugi võtta ainus ja parim rattatuur koos Free Biking Tour Cartagena-ga, mille käigus taskukohaselt ja vaid kahe tunniga tutvud terve vanalinnaga, tema ajalooga, saad teha pilte, kogeda kerget tuulekest, mis rattasõiduga kaasneb, jne. Alternatiivid on jalgsituur, aga see katab vaid El Centro piirkonna (e ei lähe Getsemanisse) ja rattal me näeme u 60% rohkem sama aja jooksul. Muidugi leidub ka teisi ekskursioone, nt toidutuurid on saamas aina populaarsemaks – tsekka ka meie Bike&Bite toitutuuri.
Ekskursiooni soovitan võtta just esimsel päeval, sest vanalinnas on tegelikult üsna keeruline orienteeruda ning üks hästi planeeritud tuur annab hea sissevaate ning hiljem on märksa kergem otsustada, mida teha ja kuhu minna 🙂

IMG-20191112-WA0007

Luua kauneid mälestusi läbi fotosessioonide. Cartagena vanalinna värvid, detailid ja uhke arhitektuur on justnagu loodud pildistamiseks. Seetõttu on kerge leida professionaalseid fotograafe, kuid samas on ka täiesti okei võtta mõned tunnid aega ja sõpradega linnas ringi jalutada ning pilte teha. Väga populaarne on ka nö “uksejaht” e Cartagena kaunite uste pildistamine. Minu fotod ja Cartagena ilu.

Fotosessioonidele aitavad kaasa ka palenquerad ehk tõlkes Palenque külast pärit naised. Palenque on u 2 tunni autosõidu kaugusel Cartagenast ja esimene vaba aafrika küla Ameerikas. Sinna on võimalik võtta ekskursioon, et näha, miks on tegemist UNESCO maailmapärandiga ja tutvuda lähemalt aafrika kultuuriga. Mitmed palenquerad on kolinud Cartagenasse, nad kannavad Colombia või Cartagena lipuvärvides kleite ning nendega koos saab teha pilti (mingi summa eest) ja osta neilt puuvilja.
Soovitus: arvesta, et enamasti iga palenqera, kellega koos pilti teed, tahab mingi summa. Näiteks tuleb pildile sinuga kolm palenquerat, seega hoia varuks nt 3 kolm 5000 peesot.

hdr

Valida mõni töötuba šokolaadimuuseumis või võtta tantsutunde Crazy Salsa’s. Choco Museo-sid on vanalinnas kaks, mõlemasse on tasuta sissepääs ja saab maitseda erinevaid kombinatsioone šokolaadist, osta kaasa või proovida kätt töötoas. Hea mõnus koht, kus keset päeva päikese eest peituda ning energiat koguda 🙂
Oma kogemuse pealt saan soovitada ka tantsutunde Crazy Salsa poolt, valikus on privaatsed ja grupitunnid. Õppida saab salsat, bachatat, merenguet ja champetat. Ehk isegi midagi veel, aga see tuleb sul endal juba välja uurida 🙂 Nädalavahetuse õhtutel saab nende juurde minna lihtsalt jalga keerutama ja seltskonda nautima (rohkem infot nende FB lehelt).

hdr

Muuseumid ei ole minu arvates kõige paremad Cartagenas, eriti võrreldes Bogotaga. Siiski midagi leidub ning vast parimad valikud võiksid olla Museo de Oro ehk kullamuuseum (restaureeringute ajal ajutiselt Banco de La República pinnal); Santuario de San Pedro Claver, Museo Naval de Caribe e mereväemuuseum; Palacio de la Inquisición ehk inkvisitsioonimuuseum; Museo de Arte moderno e moodsa kunsti muuseum ning Casa de Rafael Nuñez. Esimene ja viimane loetlust on tasuta muuseumid, teistel kõigil sissepääsupilet.

Poodlemiseks parim paik on Las Bovedas, mis Cartagena linna ainukene ametlik käsitööturg. Kuna seetõttu ka riik neid toetab, leiad sealt parimad valikud käsitööle, suveniiridele ja ehetele (Colombia smaragdid). Ei soovita kulutada oma aega ja raha tänavamüüjatega, sest praktiliselt kõik neist koorivad sult kolm nahka silma pilgutamata. Kuna neid on tüütult palju, siis soovitan kohe ära õppida konkreetse “ei” ütlemise. Ära vasta ühelegi küsimusele ja kui huvi osta pole, siis ära kaupa vaata. Ainus erand on vast puuviljad, jms muu toit-jook. Seega kui sa just hirmus väga ei taha oma kauplemisoskuseid harjutada, mine Las Bovedasse, kus on a) ausad hinnad, b) hinnasildid, c) võimalus siiski küsida pisut hinda alla, d) maksta kaardiga ning e) võib-olla isegi keegi, kes räägib inglise keelt. Kirjuta mulle ja küsi täpsemalt, millisesse poodi neist 23st minna 🙂

hdrhdrPoodlemise jaoks pole vist kõige etem paik, aga külastust väärib ka vast avatud Serrezuela kaubanduskeskus. Eriline on ta seetõttu, et tegemist on pea ideaalselt renoveeritud teatri/härjavõitlusareeniga. Areen on puidust tehtud hiiglaslik ümar konstruktsioon, mille keskel on purskkaev, mis mängib vahel koos tuledega muusikale kaasa. Areenilt avaneb kaunis vaade kogu linnale, nii päeval kui õhtupimeduses 🙂

hdr

Veeta mõni õhtu Trinidad Plazal, Getsemani südames. Võrreldes El Centroga on Getsemani märksa ‘cartagenalikum’ – palju tsillim ja kohalikum tunne, perekonnad oma igapäevaelus, tänavakunstnikud, mitmes restoranis paremad hinnad, jne. Elu läheb Getsemanis käima enamasti 18-20 ajal õhtul, kui rahvas peale tööd tänavatele tuleb.  Mida enam nädalavahetuse poole, seda rohkem. Parim aeg Trinidad Plazal olla on aga pühapäeva õhtuti kella 20-20:30 kanti, kui kirikuteenistus lõppeb ja algab tasuta zumba trenn! Kes tantsida ei taha, saab osta samalt väljakult korraliku burgeri, nurgapoest õlle ja elu nautida 🙂

hdrPäevasel ajal väärib Getsemani samuti külastamist. Suuremad ja väikesemad väga vinged graffitid, populaarsed tänavad kaetud riigilippude ja vihmavarjudega, armsad kohvikud või lihtsalt võtta aeg maha Getsemani müüridel 🙂hdr

Nautida Colombia kohvi. Kindlasti on suurepärane paik selleks Colombia kohvikolmnurk, kus minagi jõin oma parima kohvi. Aga kui reis ei vii sind seekord Salentosse ja Manizalessesse või tahaks lihtsalt veel head kohvi, soovitan kindlasti San Alberto kohvikut. Sinna minnes unusta kõik espresso-põhjal tehtud joogid, vali üks erilisem kohvi tegemise viis (nt el sifón), kõrvale tükk porgandikooki ja naudi paradiisi!

DSC_7139

Head sööki on Colombias ja Cartegenas võrdlemisi kerge leida. Cartagenas on ka hinnaosas parajalt variatsioone. Kallimad ja populaarsemad restoranid on näiteks Carmen, La Ceviceria, Celele. Hea hinnaga restoranid on näiteks San Valentin, Creps&Waffles (vanalinnas on neil katusel terass, kus avaneb kaunis vaade, aga hinnad on ikka sama head). Vaheldust pakuvad Beiyu, Demente, Di Silvio, Suurepärased koogid leiad Pasteleria Mila-st.

Minu arvates parim ja vägagi taskukohane on veeta aega eelmainitud Trinidad Plazal erinevaid tänavatoite proovides. Burgerid ja hot dogid on suurepärased, aga kindlasti tasub just sealt osta elu esimene empanadaülimalt odav ja ülimalt maitsev!

Väga popp on ka restoran Interno, mis on naistevangale kuuluv restoran. Toon selle välja, sest minult on palju küsitud, kuidas on ja kas tasub minna. Sinna saab vaid broneeringuga, restoran on osa vanglast ning seal töötavad naised on kõik vangid. Tegemist on sotsiaalse ettevõttega, mis nii teenib raha ning aitab neil naisvangidel olla ühenduses ühiskonnaga, arendada sotsiaalseid oskuseid, jne. Sinna ei tasu minna, kui on peamine soov näha vanglavorme, käeraudu ja relvadega vangivalvureid, neid lihtsalt pole.

hdr

Kruiisi laeva või katamaraaniga Cartagena lahes. Minul oli õnn nautida laevasõitu laheserval seisva Phantom ‘piraadilaevaga’ ja väiksema paadi ja seltskonnaga lihtsalt tsillida, kuid ma leian, et üks korralik peopaat on midagi väga ägedat ning Cartagena õhtustes tuledes on väga kaunis! Väga mõnus koht on ka Centro de Convenciones taga olev ala, kust leiad mitmed foodtruck’id e “toiduautod” ning saad kena vaate San Pedro Claver kirkule ja müüridele. Isiklik kogemus: pudel veini, topsid ja tsill 🙂

Baarid ja klubid on Cartagenas samuti väga hinnatud. Klassikaline valik on Cafe Del Mar, mis asub Cartagena müüridel ja on hea paik kokteilide ja päikeseloojangu nautimiseks. Katusebaaride praegune top 3 on Movich, Townhouse ja Mirador. Kõik on kauni vaatega, kõik külastust väärt. Baaridest on väga popid ka Alquimico, Donde Fidel (autentne salsabaar), El Arsenal The Rum Box, jt.

hdr

Klubidest on populaarsed näiteks Cafe Havana, mis on salsaklubi; Bazurto Social Club, kus põhiliselt on champeta muusika;  Media Luna hostel on tuntud kui peohostel; Või terve Calle Arsenal tänav, kus leiab väga palju erinevaid klubisid, sh minu lemmik Mr.Babilla.

Klubidele alternatiiviks on ka Chiva peobussid, mis igal õhtul umbes 19:30 paiku alustavad ja terve õhtu ära sisustavad. Hinnas sisalduvad alkohol ja näksid ning peojuht, kes hea energiaga meeleolu üleval hoiab. Peobuss lõpetab oma tiiru südaööpaiku ning seejärel pakutakse tasuta on sissepääsu mõnda klubisse. Küsi minult lähemalt Chiva peobussi broneerimise kohta! 🙂

14. Paev2_buss
See pilt pole tehtud küll Cartagenas, aga chiva buss on ikka chiva buss 🙂

Cartagena on hea paik ka erinevateks üritusteks. Näiteks toimub populaarne kirjandusfestival Hay Festival Cartagenas aasta alguses (järgmine jaanuar-veebruar 2020) ning enamasti märtsis või aprillis Festival Internacional de Cine e FICCI filmifestival. Lisaks sellele leidub aasta läbi erinevaid kontserdeid ja üritusi. Väga tihe aeg on november, kui toimuvad iseseisvuspidustused ja palju rahvast liigub tänaval (2 lauset minu kogemusest) ning kindlasti jõulud. Jõulude aeg on Cartagenas üldse imeliselt kaunis: kogu linn ehitakse tuledega, toimuvad erinevad traditsioonilised jõuluüritused (nt Festival del Pastel) ning isegi jõuluturg on sellel aastal üleval. Aasta lõpus on suur salsakontsert, kuid hinnad on muidugi igati laes. Nt aastavahetus Cartagenas tähendab põhimõtteliselt suure raha maksmist, nt sissepääsud restorani või katusebaari on 100-200€ vabalt. Eks see hind sisaldab mingit sööki-jooki ja esinejat ka muidugi, aga tavapärase tasuta sisenemise juures on asi ikka krõbe küll.

Boonus: väga vahva kaardike, mis Cartagena linn on kokku pannud kruiisilaevade turistidele: 64530964_EN_MAP-RETIRO-ENERO-30-OUT

Vanalinna ümbruses

Vanalinna vahetus läheduses on Bazurto turg, kuhu soovitan minna hommikul vara ja giidiga. Cartagena turg on väga kohalik, tingimused liha ja kala hoiustamiseks ei vasta kaugeltki meie uhketele euronõuetele ning igalt turistilt võetakse topelthind. Siiski on hinnad nii odavad, et ka topelthinda makstes hõiskame me rõõmust. Soovitan külastada, kui on huvi värskete puuviljade ja juurviljade vastu, ei soovita osta sealt süüa. Vahva on ka Bogota turg, sinna soovitan ka minna 🙂

Väga populaarsed ja ajalooliselt olulised vaatamisväärsused on ka San Felipe kindlus ja La Popa mungaklooster. Kindlusesse taaskord soovitan minna giidiga ja ainult hommikul, kui uksed avatakse või kuskil 4-5 ajal õhtul, kui päike madalamal on. See lihtsalt on nii kuum (pm suur kivi + palju päikest). Hea idee on minna alguses kindlusesse ja hiljem La Popale, sest La Popa on alati värske ja vaade sealt on lihtsalt super kaunis.

DSC_7083
“Kohustuslik” lipupilt

Väljaspool Cartagenat on võimalik külastada ka mudavulkaani, mis on minu üks lemmikuid ning õigel ajal ka soolakaevandust, et näha roosat merd  – postitus. Lisaks eelpool mainitud Palenque küla ehk San Basilio de Palenque. Esimene vaba aafrika küla Ameerikas, UNESCO maailmapärand asub umbes kahetunnise sõidu kaugusel Cartagenast. Tasub minna giidiga, et mõista ja näha rohkem ning heal päeval saad kuulda ka traditsioonilist muusikat või vähelevinud aafrika keelt bantu.
Mangroovide külastus La Boquillas on üks asi, mis ma siin Cartagenas tegin ja mis mulle väga meeldis. Hommikul kell 4 oli äratus, et näha kanuul sõites päikesetõusu ning liikuda läbi vaikse, kuid tiheda mangroovimetsa. Minu kogemus on läbi Jose teadmiste, kuid tean, et ka sinna saab võtta päevase ekskursiooni.

Soovitan võtta arvesse, et kõik lubatud päevased ekskursioonid kestavad alati kauem! Mudavulkaani juurest jõutakse tavaliselt tagasi kella 3-4 paiku, mangroovidest kuskil 12 paiku, sõltumata sellest, mis nad sulle kokku lubavad 🙂

Soovitan kõik ekskursioonid jm eelnevalt broneerida, nii saad kindla hinna ja kokkuleppe, millele hiljem toetuda. Kahjuks olen kuulnud mitmeid juhtumeid, kus ikka küsiti veel siin ja seal, eriti saartele minnes. Kui tulla kõrghooajal, on hinnad märksa kõrgemad ja nõudlus ka, seega vali varakult välja paik, kus sa ööbida soovid.

 

Rannad

Eelmises postituses tõin välja, et minu kalkulatsioonide kohaselt on Cartagenas neli valikut randade osas: minna vanalinna ümbrusesse randa (Castillogrande, Bocagrande, Marbella, jne); sõita Baru poolsaarel asuvale Playa Blancale; minna Rosario saartele või Tierra Bombale. Tänases postituses räägin lähemalt kolmest viimasest, sest vanalinna ümbruses olevad rannad ei vaja väga seletamist. Kui siis ehk see, et liiv on halli värvi, aga mitte seetõttu, et on must, vaid seetõttu, et hispaanlased kunagi kaevasid pika kraavi sisemaalt mereni, mis tänaseni toob vulkaanilise tuha randa ja muudab rannaliiva halliks.

Canal to the bay
Tegin väikese noolekese kanali juurde. Värvidest on näha, kuidas vasakul vesi helesinine ja mida lähemal linnale, seda hallim. Kõik rannaklubid jäävad Tierra Bomba ülemisse äärde e nö ümber nurga, mistõttu seal vesi kena valge 🙂

Kui keset päeva tuleb tuju minna linna lähedale randa, siis minu soovitus on Castillogrande, mis on üks kohalikke variante ja seega leidub märksa vähem tänavamüüjaid ja rahvast. Ümber nurga on Bocagrande rannad, mis täpselt hotellide ees ning võrdlemisi rahvarohked seetõttu igapäevaselt. Hinnad on mõlemil samad: nt kahekoaline varjualus 17.000cop, õlle saad u 4000cop eest ning samas on võimalik lihtsalt heita liivale oma rätiga ning mitte midagi maksta. Mida ma kindlasti ei soovita teha üheski rannas on kasutada sealsete massööride ja patsipunujate teenuseid – liiga palju on olnud juhtumeid, kus nad peale teenuse ostutamist hakkavad hinnaga mängima ning omast kogemusest võin öelda, et ega see massaaž midagi erilist ka pole. Kui sa kindlasti tahad, siis kogukehamassaaži hind rannas on 52.000cop või küsi parem minu käest, kust leida väga hea massöör 🙂

Playa Blanca (Baru) on kõige levinum variant randa minekuks ning ühtlasi ka kõige odavam. Päevatripi hinnad varieeruvad enamasti 35.000-70.000cop vahel ja sisaldavad kas ainult transporti või ka lõunasööki. Tihti arvatakse, et Baru on saar, kuid tegelikult on tegemist poolsaarega, seega saab Playa Blancale sõita bussiga või kui valida Playa Blanca kaugem osa Playa Tranquila, jägneb bussisõidule lühike paadisõit.
Playa Blanca plussid lisaks hinnale on imekaunis valge liiv (täielik kariibi-unistus) ja lai valik lõunasöögikohtadele. Playa Blanca miinused on rahvarohkus (odav hind soosib; palju on rahvast eriti nädalavahetustel) ja suur kogus tänavamüüjaid, kes vahel ikka üpris tüütuks võivad muutuda (täielik ignoreerimine/kohene keeldumine aitab või mõte, et nad teevad tööd, et panna leib lauale oma peredele).

Rosario saared on luksuslikum valik kariibi-unistusest. Umbes tunnine paadisõit viib sind 27 erineva rahvuspargi alla kuuluva saareni, mille kõige tuntum variant on Isla Grande (Rosario saarte suurim saar). Rosario on suurepärane paik, kus ööbida, snorgeldada, sukelduda või lihtsalt veeta üks päev. Igal juhul on valiku tegemiseks vaja teada mitte saare nime (sest enamikel pole nimesid), vaid hotelli/restorani nime, mida külastada soovid. Näiteks Gente de Mar, Cocoliso, Isla del Pirata või mõni Airbnb. Võimalik on ka rentida terve saar ja nautida üksindust (kui rahakott muidugi lubab).
Rosario saarte plussid on privaatsus ja pea mitte ühtegi tänavamüüjat, imeline loodus, kaunid vaated, rahu, vähe inimesi, klaassinine ookean ja lumivalged liivad. Rosario miinused on hind ja ajakulu paadiga sõites (samas paadisõidu enda liigitaksin mina plussi alla, aga kõigile ei pruugi lainetes kihutamine ja hüppamine meeldida).

Rosario saartest ja Playa Blancast rääkides ei soovita valida tuuri, mis pakub võimalus nö näha kõike (enamasti kolm saart ja Playa Blanca), sest sellega näed sa palju, aga tegelikult mitte midagi. Sõidad päev läbi paadil, igas kohas tehakse peatus, kus saad vette hüpata ja teiste järel oodata (nt kui keegi läheb snorgeldama, aga sina ei taha), saad minna Ocenariot külastama e pm suur ala, kus on väga palju kalu kokku surutud inimestele vaatamiseks (lisaraha eest muidugi) ning vahel saad suvalisi peatusi ka, kus paadiomaniku sõbrad sulle midagi pähe püüavad määrida. Seega, kui sa tahad ilusat aega rannal, lebotada ja päevitada, vali midagi muud.

Kolmanda variandina toon välja Tierra Bomba rannaklubid, mis on olemuselt täpselt Playa Blanca ja Rosario saarte vahel: hind on kõrgem kui Playa Blancal, aga odavam kui Rosariol; privaatsust ja rahu on märksa rohkem kui Playa Blancal, aga vähem kui Rosario saartel. Transpordi osas võtab Tierra Bombale minek u 15min paadisõitu, Playa Blancale u 45min bussisõitu ja Rosariole u 1h kiirpaadiga. Ilu poolest on Rosario kõige kenam ja Playa Blanca suts kenam kui Tierra Bomba, sest Tierra Bombal võib vesi vahel hägusem olla. Tierra Bomba on aga puhtam, kui on Playa Blanca. Tierra Bomba kohta loe minu eelmist postitust, kus räägin lähemalt Namasté Beach Club’i külastamisest (link eespool viitega eelmisele postitusele).

IMG-20191205-WA0061
Tierra Bombalt vaade Cartagenale

Kaugemad alternatiivid Cartagena randadele on Santa Marta ümbruses asuv (Tayrona park, Minca, jne), San Andresi ja Providencia saared on lennukaugusel ning seilamine Panamasse läbi San Blasi saarte on vast kõige vingem variant.

Loodan, et sellest ülimalt pikast postitusest ja tema eelkäijast “Mida teada enne Colombiasse reisimist?” saab olema kasu pikemaks ajaks kõigile siiapoole reisijatele. Igaks juhuks tahan veel mainida, et kõik eelnimetatud kohad on turvalised paigad, mida külastada. Muidugi, eks alati travel smarts ehk iseenda ja oma asjade hoidmine on õiges kohas, aga hirmu tõttu tulemata jätmine on allikas kahetsuseks. 

Seega loe hoolega, paki asjad ning asu teele! 🙂

 

Today’s post is one of the hundreds from the line of “x-amount of things to do in Cartagena”. There’s so many posts, many really cool one’s, many just repeating what other’s are saying. Well, as there’s none in Estonian, or as far as I found, I thought of putting one together myself.  In my post I have combined all my personal experience into this ultimate guide to what to do, see and try in Cartagena, in and around. I listed activities, restaurants, rooftops, clubs, food, squares, museums, street art, sightseeing places, beaches and in some cases explained shortly why these.
You can easily just check all the writings in bold, the categories are Cartagena old city, outside of the old city and the beaches. So in the old city (and I mean all of it, including Getsemani, which is in fact INside the walls), I believe that one must take a tour. The history of this city, the differences between now and then are really interesting + a well organized tour gives a good insight to what you want to do more in the old city. Of course, being me  I recommend Free Biking Tour Cartagena, which has group tours under the free tour concept – so the cheapest bike tour in Cartagena – with professional tour guides – so the highest quality – and you can see in 2 hours all of the old city – that means close to 60% more compared to walking in the same time. After this tour it’s so much easier to decide where to go and what to do.
But I don’t plan to translate everything, instead after my long research I have found two really nice posts in English that actually feel like people know what they are talking about and are not repeating what others have said. So check also these out:  “26 Best Things to Do in Cartagena (and What to Eat!)” (26.10.18) and “50 Fun Things to Do in Cartagena, Colombia” (14.10.19).

 

 

 

JUMKFGNK

One thought on “Parimad asjad, mida teha Cartagenas

  1. Pingback: Namasté Beach Club – My Latin Way

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s